TO   APXAIOΛOΓIKO   EPΓO   ΣTH    MAKEΔONIA   KAI    ΤΗ   ΘPAKH   2022

35η Αρχαιολογική Συνάντηση, Αίθουσα τελετών παλαιού κτηρίου Φιλοσοφικής Σχολής Α.Π.Θ.

Συνέδριο για τις αρχαιολογικές εργασίες κατά το 2022

στη Μακεδονία και τη Θράκη

Mε 68 ανακοινώσεις και 186 συνέδρους θα πραγματοποιηθεί στις 9 και 10 Μαρτίου 2023 η συνάντηση για τις αρχαιολογικές εργασίες του 2022 στη Mακεδονία και τη Θράκη, που συνδιοργανώνεται από το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού και το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Αρχαιολόγοι και άλλοι ερευνητές της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας, των Πανεπιστημίων και των Ξένων Αρχαιολογικών Σχολών θα παρουσιάσουν, για τριακοστή πέμπτη φορά, τα αποτελέσματα των ανασκαφών τους, την αρχαιολογική και αρχαιομετρική τεκμηρίωση των δεδομένων τους και τα έργα ανάδειξης των μνημείων στη Μακεδονία και τη Θράκη, από τον Έβρο μέχρι την Καστοριά. Η γνώση που προκύπτει από τις γόνιμες ερευνητικές προσεγγίσεις κοινοποιείται άμεσα στη διεθνή επιστημονική κοινότητα μέσω των Πρακτικών των αρχαιολογικών αυτών συναντήσεων που εκδίδονται ανελλιπώς κάθε χρόνο από το 1987.

Το φετινό συνέδριο είναι αφιερωμένο στη μνήμη του Δημήτρη Παντερμαλή (1940-2022), που υπήρξε εμπνευστής αυτής της αρχαιολογικής συνάντησης μαζί με την Ιουλία Βοκοτοπούλου.

Έναρξη Συνεδρίου : Πέμπτη 9 Μαρτίου 2023, ώρα 9:00 π.μ.

Το συνέδριο θα διεξαχθεί στην αίθουσα τελετών του παλαιού κτηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής Α.Π.Θ.

Ταυτόχρονη διαδικτυακή μετάδοση μέσω ZOOM webinar:

Επικοινωνία με μέλη της Επιστημονικής / Οργανωτικής Επιτροπής:

• ΠΟΛΥΞΕΝΗ ΑΔΑΜ-ΒΕΛΕΝΗ

Προϊσταμένη  Γενικής Διεύθυνσης Αρχαιοτήτων

και Πολιτιστικής Κληρονομιάς, ΥΠΠΟΑ

τηλ. 2131322422, pveleni@culture.gr

• ΕΛΕΝΗ ΜΑΝΑΚΙΔΟΥ

Καθηγήτρια Κλασικής Αρχαιολογίας Α.Π.Θ.

τηλ. 6976689480, hmanak@hist.auth.gr