1953-2023 | 70 χρόνια Χορωδία “Γιάννης Μάντακας” ΑΠΘ – 5 γενιές ιστορία

Η χορωδία «Γιάννης Μάντακας» γιορτάζει φέτος τα 70 χρόνια από την ίδρυσή της, με μία επετειακή συναυλία που θα γίνει την Παρασκευή 9 Ιουνίου 2023 και ώρα 8 μ.μ. στην Αίθουσα Τελετών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Έχοντας διαγράψει μια λαμπρή ιστορική πορεία, η χορωδία συνεχίζει τη δράση της με συναυλίες και εκδηλώσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Η κληρονομιά του Γιάννη Μάντακα διαπερνά δυναμικά την σύγχρονη χορωδιακή εικόνα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου, εμπνέοντας τη δημιουργία νέων χορωδιακών συνόλων, καθώς και την εκπαίδευση νέων ταλαντούχων μαέστρων χορωδίας, που θα έχουμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε στην συναυλία αυτή.

Συμμετέχουν:

• Χορωδία «Γιάννης Μάντακας» του ΑΠΘ
  • Χορωδιακό Εργαστήρι Τμήματος Μουσικών Σπουδών ΑΠΘ
  • Ομάδα φοιτητών του μαθήματος Διεύθυνση Φωνητικών Συνόλων Τμήματος Μουσικών Σπουδών ΑΠΘ
  • Χορωδία «Τρισεύγενη Καλοκύρη» Τμήματος Μουσικών Σπουδών ΑΠΘ

Μουσική επιμέλεια: Εριφύλη Δαμιανού