«Ταξίδι Ελπίδας – Θεσσαλονίκη 2023»

Η Ελληνική Πρωτοβουλία ενάντια στην Αλτσχάιμερ και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης διοργανώνουν την 5η  δια ζώσης και ταυτόχρονα διαδικτυακή εκδήλωση «Ταξίδι Ελπίδας – Θεσσαλονίκη 2023», που θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Τελετών, την Τετάρτη 17 Μαΐου στις 18:00 – 20:00. Η εκδήλωση απευθύνεται σε όσους αναλαμβάνουν τη φροντίδα και την υποστήριξη των ατόμων με άνοια, σε άτομα που εμφανίζουν διαταραχές των ανωτέρων νοητικών λειτουργιών, αλλά και σε επαγγελματίες υγείας και φοιτητές σε αντίστοιχους κλάδους. Οι διοργανωτές και οι ομιλητές παρουσιάζουν και συζητούν βασικά ζητήματα για την πρόληψη και την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων, σε μία εκδήλωση για τους φροντιστές, την επιστημονική κοινότητα και το ευρύ κοινό για την ελπίδα στην περίθαλψη των ανθρώπων με άνοια. Η είσοδος για την δια ζώσης παρακολούθηση της εκδήλωσης είναι ελεύθερη. Ο σύνδεσμος για τη διαδικτυακή παρακολούθηση θα ανακοινωθεί σύντομα.