8ο Παγκόσμιο Φοιτητικό Πρωτάθλημα Πάλης

Το 8ο Παγκόσμιο φοιτητικό πρωτάθλημα πάλης στη Θεσσαλονίκη

Ο Πρύτανης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κ. Αναστάσιος Μάνθος, ο Δήμαρχος Θεσσαλονικής κ. Βασίλης Παπαγεωργόπουλος, ο Υφυπουργός Πολιτισμού, αρμόδιος για θέματα Αθλητισμού Γιώργος Ορφανός, ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού Σταύρος Δουβής, ο Πρόεδρος της Επιτροπής Αθλητισμού της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Μιχάλης Κυρίτσης και ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Πάλης κ. Αντώνης Τσαμεσίδης, τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου σε κοινή συνέντευξη τύπου ανακοίνωσαν επίσημα την ανάληψη της διοργάνωσης του 8ου Παγκόσμιου Φοιτητικού Πρωταθλήματος Πάλης. Οι αγώνες θα γίνουν στη Θεσσαλονίκη τον Ιούνιο του 2008. Ο Πρύτανης του Α.Π.Θ. κ. Α. Μάνθος αφού ευχαρίστησε την επιτροπή διεκδίκησης των αγώνων, για την αρτιότητα της προετοιμασίας του φακέλου, εξέφρασε την πεποίθηση του για την επιτυχία τους και επισήμανε το σημαντικό ρόλο που μπορεί να παίξει το Α.Π.Θ. στο κομμάτι της οργάνωσης των εθελοντών των αγώνων καθώς και της επιστημονικής στήριξης των αγώνων. Την πεποίθηση του ότι το παγκόσμιο φοιτητικό πρωτάθλημα πάλης του 2008 μπορεί να αποτελέσει το εφαλτήριο ώστε η Θεσσαλονίκη να αναλάβει την τέλεση της Πανεπιστημιάδας του 2013, εξέφρασε ο υφυπουργός κ. Γ. Ορφανός. Βέβαιοι για την επιτυχία της διοργάνωσης, που πιθανότητα θα φιλοξενηθεί στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο δήλωσαν επίσης και οι υπόλοιποι ομιλητές.