Συνέδριο με θέμα: Νέοι ιστορικοί του ΑΠΘ για το 1821

post image

Δεκατέσσερις νέοι ερευνητές του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης εκπονούν πρωτότυπες ερευνητικές εργασίες επί αρχειακού υλικού σχετικού με το 1821.

Το έργο εκπονείται με την ευγενική στήριξη της Εθνικής Τράπεζας, στο πλαίσιο των δράσεων της «Πρωτοβουλίας 1821-2021».
Στην Πρωτοβουλία συμμετέχουν οι εξής φορείς:
Εθνική Τράπεζα, Ίδρυμα Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη, Ίδρυμα Ευγενίδου, Ίδρυμα Εικαστικών Τεχνών και Μουσικής Β & Μ Θεοχαράκη,  Ίδρυμα Καπετάν Βασίλη & Κάρμεν Κωνσταντακόπουλου, Ίδρυμα Ιωάννου Φ. Κωστοπούλου, Κοινωφελές Ίδρυμα Κοινωνικού & Πολιτιστικού Έργου (ΚΙΚΠΕ), Ίδρυμα Λαμπράκη,  Κοινωφελές Ίδρυμα Α.Κ. Λασκαρίδη,  Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη, Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ.Λάτση, Ίδρυμα Α.Γ. Λεβέντη, Ίδρυμα Μποδοσάκη, Ίδρυμα Παιδείας και Ευρωπαϊκού Πολιτισμού, Κοινωφελές Ίδρυμα Μιχαήλ Ν.Στασινόπουλος ΒΙΟΧΑΛΚΟ, Ίδρυμα Ωνάση.

Αναλυτικά τα ονόματα των ερευνητών και το πρόγραμμα του συνεδρίου εδώ.

Σύνδεσμος ζωντανής μετάδοσης: https://www.auth.gr/video/28981

Πληροφορίες-επικοινωνία
Πληροφορίες συνεδρίου/ημερίδας
Ημερομηνίες διεξαγωγής:
Παρασκευή, 26 Μάρτιος, 2021 - 18:00 έως Σάββατο, 27 Μάρτιος, 2021 - 13:00
Χώρος:
Διαδικτυακή Μετάδοση
Οργάνωση συνεδρίου/ημερίδας
Μονάδα, υπομονάδα, τμήμα ή σχολή: