Μήνυμα του Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Νικολάου Γ. Παπαϊωάννου, για την απώλεια του διαπρεπούς νομικού, Ομότιμου Καθηγητή Λάμπρου Μαργαρίτη

Ο Πρύτανης του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Καθηγητής Νικόλαος Γ. Παπαϊωάννου, εκφράζει τη βαθιά θλίψη του για την απώλεια ενός εξέχοντος μέλους της οικογένειας του ΑΠΘ, του διαπρεπούς νομικού και Ομότιμου Καθηγητή του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Λάμπρου Μαργαρίτη.

Ο Λάμπρος Μαργαρίτης δίδαξε επί σειρά ετών Ποινικό Δίκαιο και Ποινική Δικονομία στη Νομική Σχολή του ΑΠΘ, ενώ διετέλεσε Πρόεδρος της Νοµοπαρασκευαστικής Επιτροπής Σύνταξης του Νέου Κώδικα Ποινικής Δικονοµίας. Υπηρέτησε με αφοσίωση και συνέπεια την επιστήμη του και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο, εμπνέοντας πολλές γενιές Νομικών. Υπήρξε μέχρι τελευταία δυναμικός υπερασπιστής του δικαίου στις αίθουσες των Δικαστηρίων και στην κοινωνία.

Πολυγραφότατος και ένας εκ των κορυφαίων της νομικής επιστήμης, αφήνει ως παρακαταθήκη στις επόμενες γενιές το πλούσιο συγγραφικό του έργο.

Ειλικρινή συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους οικείους του.