Ψήφισμα του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών για το Θάνατο του Ομότιμου Καθηγητή Γεώργιου Λαζαρίδη

ΨΗΦΙΣΜΑ

Το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών της Πολυτεχνικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης με οδύνη πληροφορήθηκε

το θάνατο του ομότιμου καθηγητή του

Γεωργίου Λαζαρίδη

Ο εκλιπών υπήρξε από τους πρώτους καθηγητές του Γενικού Τμήματος

της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ, στο οποίο υπηρέτησε για τέσσερις δεκαετίες.

Διετέλεσε Πρόεδρος του Γενικού Τμήματος για μία πενταετία

και Διευθυντής του Τομέα Φυσικής για είκοσι έτη.

Υπήρξε πανεπιστημιακός δάσκαλος με εξαίρετο ήθος προς φοιτητές και συναδέλφους.

Η διδακτική του προσφορά στην Πολυτεχνική Σχολή και ιδιαιτέρως στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών υπήρξε ανεκτίμητη και μοναδική.

Το ερευνητικό του έργο υπήρξε εμβληματικό, διεθνώς αναγνωρισμένο και ευρύτατο, συμβάλλοντας καθοριστικά σε σημαντικούς και απαιτητικούς κλάδους της θεωρητικής φυσικής, όπως η φυσική στοιχειωδών σωματιδίων, οι ενοποιημένες θεωρίες, τα μοντέλα υπερχορδών και η κοσμολογία.

Τιμώντας τη μνήμη του, το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

Ψ η φ ί ζ ε ι

1. Να εκφραστούν τα συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

2. Να αναρτηθεί το σχετικό ψήφισμα στην ιστοσελίδα του Τμήματος.

Η εξόδιος ακολουθία θα πραγματοποιηθεί στον Ιερό Ναό του Αγίου Παντελεήμωνος, Καλαμαριάς, την Τρίτη 5 Μαρτίου 2024 και ώρα 11:00.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος

Ιωάννης Θ. Ρέκανος