ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ Α.Π.Θ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού ερευνητικού προγράμματος «Η πλατεία, Ευρωπαϊκή πολιτισμική κληρονομιά – culture 2000», που συντονίζεται από το Τμήμα Αρχιτεκτόνων και το Μεταπτυχιακό Αρχιτεκτονικής Τοπίου του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης, έχει συγκεντρωθεί πολύτιμο υλικό από την έρευνα σχετικά με τις πλατείες της Ευρώπης. Στο ερευνητικό πρόγραμμα συμμετέχουν πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα όπως το Πανεπιστήμιο IUAV – Βενετία, το Πολυτεχνικό Πανεπιστήμιο ETSAB – Βαρκελώνη, το Maison des Sciences de l’ Homme – Παρίσι, το Jagiellonian University – Κρακοβία, ο Σύνδεσμος Ιταλικών Πόλεων για την Τέχνη και τον Πολιτισμό – Ρώμη και συνεργάζονται πόλεις χαρακτηρισμένες από διάσημες πλατείες.