Ο Κώστας Γαβράς επίτιμος διδάκτορας του Α.Π.Θ.

Μήνυμα σε όλους τους Έλληνες και κυρίως τους νέους ανθρώπους να αντιστέκονται στη μιζέρια και το χρήμα ως αυτοσκοπό, αλλά και να συνεχίζουν να κάνουν μεγάλα όνειρα και να δημιουργούν, έστειλε ο Κώστας Γαβράς, στην τελετή αναγόρευσής του σε επίτιμο διδάκτορα του Τμήματος Κινηματογράφου της σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
Ο διεθνούς φήμης σκηνοθέτης, που τιμήθηκε για την προσφορά του στην τέχνη του κινηματογράφου, αλλά και επειδή "εκπροσωπεί τη δημιουργική Ελλάδα παγκόσμια και προβάλλει το φως της παγκόσμια", όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά στο ψήφισμα του Τμήματος, κάλεσε τους νέους να πιστέψουν στην ουτοπία και να είναι αισιόδοξοι, τονίζοντας ότι" η καινούργια ανθρωπότητα γεννιέται πάντα έπειτα από μεγάλες κρίσεις".