Δεντροφύτευση στην Κατασκήνωση του ΑΠΘ στο Ποσείδι Χαλκιδικής από μαθητές και μαθήτριες δημοτικών σχολείων

Περισσότερα από 150 δέντρα φυτεύτηκαν στην Κατασκήνωση του ΑΠΘ στο Ποσείδι Χαλκιδικής από μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Δ’, Ε’ και Στ’ των δημοτικών σχολείων Καλάνδρας και Φούρκας Χαλκιδικής. Η δράση έγινε σε συντονισμό με το Δασαρχείο Κασσάνδρας και την αρμόδια Αντιδημαρχία του Δήμου Κασσάνδρας.

Η δεντροφύτευση πεύκων ύψους 1-1,20μ. πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024, σε όλη την έκταση της Κατασκήνωσης, σε θέσεις που υποδείχθηκαν από το Δασαρχείο.

Η δεντροφύτευση πραγματοποιήθηκε ύστερα από την επίσκεψη των μαθητών/τριών στην Κατασκήνωση του ΑΠΘ όπου ενημερώθηκαν από το Δασαρχείο Κασσάνδρας για τη σημασία του δάσους, την ποικιλότητά του, τη φροντίδα και προστασία του, αλλά και την αξία της αναδάσωσης.

Παράλληλα, οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τις δραστηριότητες και την προσφορά της Κατασκήνωσης προς την τοπική κοινωνία από τον Πρόεδρο της Επιτροπής της Πανεπιστημιακής Κατασκήνωσης Καλάνδρας του ΑΠΘ, Καθηγητή του Τμήματος Γεωλογίας Νικόλαο Καντηράνη.