18o Διεθνές Συνέδριο «Trends in Classics» Σύγχρονες Τάσεις στην Κλασική Φιλολογία

Το Τμήμα Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου του Freiburg καιτο Ινστιτούτο Νεολατινικών Σπουδών Ludwig-Boltzmann διοργανώνουν το 18o Διεθνές Συνέδριο «Trends in Classics» (Σύγχρονες Τάσεις στην Κλασική Φιλολογία) καθιστώντας τη Θεσσαλονίκη για 18η συνεχή χρονιά επίκεντρο των διεθνών φιλολογικών εξελίξεων. Το συνέδριο θα διεξαχθεί από 30 έως 31 Μαΐου 2024, στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων-ΑΠΘ, Αμφιθέατρο 1 (Πανεπιστημιούπολη, Λεωφόρος 3ης Σεπτεμβρίου).

Το Συνέδριο υλοποιείται με την ευγενική υποστήριξη του «Κοινωφελούς Ιδρύματος Κοινωνικού & Πολιτιστικού Έργου (ΚΙΚΠΕ)», Ludwig-Boltzmann Institut Innsbruck, Stiftung Humanismus Heute Freiburg, και τις χορηγίες της «Επιτροπής Ερευνών του ΑΠΘ» και του εκδοτικού οίκου «University Studio Press».