2ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ‘ΑΡΧΑΙΟ ΔΡΑΜΑ, ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ’

Νομική Σχολή Α.Π.Θ. (αίθ. 212), 5 – 7 Μαΐου 2023

Το 2ο Διεθνές Συνέδριο με θέμα ‘Αρχαίο Δράμα, Δίκαιο και Πολιτική’, θα διεξαχθεί στις 5 – 7 Μαΐου 2023 στη Θεσσαλονίκη, από τη Νομική Σχολή του Α.Π.Θ. σε σύμπραξη με τη Νομική Σχολή του Δ.Π.Θ. και το Κ.Θ.Β.Ε.

Στο πλαίσιο του Συνεδρίου θα διεξαχθούν Στρογγυλές Τράπεζες με τη συμμετοχή μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών των δύο Σχολών, και θα παρουσιαστεί θεατρικό δρώμενο από το Κ.Θ.Β.Ε.

Αίθ. 212 (2ος όροφος Νομικής Σχολής Α.Π.Θ.), Παρασκευή από τις 12.30, Σάββατο από τις 9.00.

Την Κυριακή, 7 Μαϊου 2023, θα παρουσιαστεί στο πλαίσιο του Συνεδρίου το βιβλίο ‘Αρχαίο δράμα, Δίκαιο και Πολιτική’ (επιμ. Μαρίας Γιούνη και Καλλιόπης Παπακωνσταντίνου) στη Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης, περίπτερο 15, Εξώστης Ι.

Οργανωτική Επιτροπή:

Μαρία Γιούνη, Καθηγήτρια Νομικής Σχολής Δ.Π.Θ.

Καλλιόπη Παπακωνσταντίνου, Καθηγήτρια Νομικής Σχολής Α.Π.Θ.

Ακρίτας Καϊδατζής, Αν. Καθηγητής Νομικής Σχολής Α.Π.Θ.