Διεθνής επιστημονική ημερίδα «European economic governance in a time of multiple transformations» Η Ευρωπαϊκή οικονομική διακυβέρνηση σε μια εποχή πολλαπλών μετασχηματισμών

Το Διεθνές Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα “European Studies” του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ και του Πανεπιστημίου του Τορίνο, οργανώνουν ημερίδα για την Ευρωπαϊκή οικονομική διακυβέρνηση. Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στις 17 Απριλίου 2024 μεταξύ 17:00 – 20:30, στην αίθουσα 319, κτήριο ΝΟΠΕ, στην Πανεπιστημιούπολη του ΑΠΘ, στην αγγλική γλώσσα.
Σκοπός της ημερίδας είναι να εξετάσει τους τρόπους με τους οποίους η Ε.Ε. απαντά σε μία σειρά διεθνών προκλήσεων και κρίσεων που επηρεάζουν το τρόπο με τον οποίο λειτουργεί η ευρωπαϊκή οικονομία και διακυβέρνησή της από την ΕΕ.