Αναγόρευση του μεταφραστή, συγγραφέα, σκηνοθέτη και θεωρητικού του κινηματογράφου Αχιλλέα Κυριακίδη σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Ο συγγραφέας, μεταφραστής, σκηνοθέτης και θεωρητικός του κινηματογράφου Αχιλλέας Κυριακίδης θα αναγορευτεί Επίτιμος Διδάκτορας του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ, για την πενηντάχρονη προσφορά του στα γράμματα και τις τέχνες και, ειδικότερα, για τη συνεισφορά του στην εισαγωγή και το ρίζωμα σημαντικών τάσεων της γαλλικής και παγκόσμιας λογοτεχνίας στα καθ’ ημάς, με τις άρτιες και εμπνευσμένες μεταφράσεις του. Ο Αχιλλέας Κυριακίδης συγκαταλέγεται στη χορεία των σπουδαίων μεταφραστών που επιτελούν διαχρονικά το έργο της γόνιμης επικοινωνίας μεταξύ των λογοτεχνιών και των πολιτισμών λαμπρύνοντας την ελληνική γλώσσα και αναδεικνύουν τον μεταφραστή ως δημιουργό και εισηγητή της καινοτομίας στη λογοτεχνία.

Η Τελετή Αναγόρευσης θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 6 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 18.30, στην Αίθουσα Τελετών του παλαιού κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

Η τελετή θα μεταδίδεται ζωντανά μέσω του ιστότοπου του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, www.frl.auth.gr

Για την είσοδο στην Αίθουσα Τελετών απαιτείται πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης