Εθελοντική Αιμοδοσία

Προς όλα τα Μέλη της

Πανεπιστημιακής Κοινότητας

Αξιότιμη/ε κ.κ.,

με την παρούσα επιστολή θα θέλαμε κατ΄ αρχάς να σας ενημερώσουμε σχετικά με την επικείμενη Εθελοντική Αιμοδοσία, την οποία διοργανώνει η Επιτροπή Υγείας του ΑΠΘ,  και να σας παρακαλέσουμε παράλληλα να προωθήσετε την σχετική πληροφόρηση στους χώρους στους οποίους εργάζεσθε και  των οποίων έχετε την εποπτεία, συμβάλλοντας έτσι καθοριστικά στην ευαισθητοποίηση της Πανεπιστημιακής Κοινότητας στο ιδιαίτερα σημαντικό αυτό θέμα.

Το αίμα είναι ανθρώπινο αγαθό που ούτε παράγεται ούτε αντικαθίσταται και ο μόνος τρόπος εξεύρεσής του είναι μέσω της διαδικασίας της Εθελοντικής Αιμοδοσίας,  η οποία δεν κοστίζει παρά μόνο λίγα λεπτά από τον προσωπικό μας χρόνο και είναι μια πράξη κοινωνικής ευαισθησίας, που συμβάλλει  στην καλλιέργεια ενός πολιτισμού κοινωνικής αλληλεγγύης στον ευρύτερο χώρο στον οποίο κινούμεθα και δρούμε καθημερινά.

Η Εθελοντική Αιμοδοσία θα πραγματοποιηθεί

την Τρίτη 23 Νοεμβρίου 2021,

από τις 09:00 π.μ. έως τις 12:30 μ.μ.

στο φουαγιέ του ισογείου του κτιρίου Διοικήσεως του Α.Π.Θ.

Λόγω πανδημίας η προσέλευση των αιμοδοτών είναι απαραίτητο να γίνεται με προκαθορισμένη ροή ώστε να αποφεύγεται ο συνωστιμός. Οι υποψήφιοι αιμοδότες θα πρέπει να δηλώσουν «πρόθεση συμμετοχής» και να προσδιορίζεται η ώρα προσέλευσής τους καλώντας στη Γραμματεία της Επιτροπής Υγείας, τηλ. 2310995360, υπεύθυνη κα Ε. Παταζιού.

Παράλληλα με την αιμοδοσία, στο χώρο διεξαγωγής της θα υπάρξει ενημέρωση από ειδικούς επιστήμονες σχετικά με την αιμοδοσία, την δωρεά σώματος και οργάνων και γενικότερα για τις μεταμοσχεύσεις, με δυνατότητα δειγματοληψίας σιέλου για δωρεά μυελού των οστών.

Όσοι/όσες επιθυμούν να αιμοδοτήσουν παρακαλούνται να γνωρίζουν τον ΑΜΚΑ καθώς και να έχουν μαζί τους την Αστυνομική τους ταυτότητα.

Δεν απαιτείται να είναι νηστικοί!

Πιστεύουμε πως η παρουσία και συμπαράστασή σας  θα σταθεί πολύτιμος αρωγός στην προσπάθεια αυτή.

Κωνσταντίνος  Νάτσης

Καθηγητής Ανατομίας και Χειρουργικής Ανατομίας