Διακήρυξη 42/2021: Ενεργειακή αναβάθμιση νέου κτιρίου Φιλοσοφικής Σχολής» Υποέργο 2 της Πράξης «Α.Π.Θ.: ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΝΕΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ – ΔΡΑΣΕΙΣ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ»

1. Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης διακηρύσσει ανοιχτή ηλεκτρονική διαδικασία για την επιλογή αναδόχου του έργου: «Ενεργειακή αναβάθμιση νέου κτιρίου Φιλοσοφικής Σχολής» Υποέργο 2) της Πράξης «Α.Π.Θ.: ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΝΕΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ – ΔΡΑΣΕΙΣ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ», με προϋπολογισμό 2.745.967,74€ (πλέον Φ.Π.Α 24%: 659.032,26 €) και κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά μόνο βάσει τιμής.
    CPV 45259900-6: Εργασίες αναβάθμισης εγκαταστάσεων
    Κωδικός NUTS Φορέα: EL522 Κωδικός NUTS Τόπου Εκτέλεσης: EL522
  1. Προσφέρεται ελεύθερη, πλήρης, άμεση και δωρεάν ηλεκτρονική πρόσβαση στα έγγραφα της
    σύμβασης στον ειδικό, δημόσια προσβάσιμο, χώρο “ηλεκτρονικοί διαγωνισμοί” της πύλης
    www.promitheus.gov.gr του ΕΣΗΔΗΣ με Συστημικό Αύξοντα Αριθμό: 187305, στο ΚΗΜΔΗΣ, καθώς
    και στην ιστοσελίδα www.auth.gr/news/tenders. Εφόσον έχουν ζητηθεί εγκαίρως, ήτοι έως την 09-01-2023 η αναθέτουσα αρχή παρέχει σε όλους τους προσφέροντες που συμμετέχουν στη διαδικασίασύναψης σύμβασης συμπληρωματικές πληροφορίες σχετικά με τα έγγραφα της σύμβασης, το αργότερο στις 13-01-2023. Πληροφορίες: 2310-996823 (κα. Κ. Ματσούκα).
  2. Οι προσφορές υποβάλλονται από τους ενδιαφερομένους ηλεκτρονικά, μέσω της διαδικτυακής πύλης www.promitheus.gov.gr του ΕΣΗΔΗΣ, μέχρι την καταληκτική ημερομηνία και ώρα, σε ηλεκτρονικό φάκελο του υποσυστήματος. Ως ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των προσφορών ορίζεται η 17η Ιανουαρίου 2023, ημέρα Τρίτη και ώρα λήξης 12:30 μ.μ. Ως ημερομηνία και ώρα ηλεκτρονικής αποσφράγισης των προσφορών ορίζεται η 23η Ιανουαρίου 2023, ημέρα Δευτέρα και ώρα 10:00 π.μ.
    Η προσκόμιση της πρωτότυπης εγγυητικής επιστολής συμμετοχής γίνεται με κατάθεση σε
    σφραγισμένο φάκελο στο πρωτόκολλο της αναθέτουσας αρχής σύμφωνα με το άρθρο 3.5 της σχετικής διακήρυξης.
    Το σύστημα υποβολής προσφορών είναι με επιμέρους ποσοστό έκπτωσης της παρ. 2α του άρθρου 95 του Ν. 4412/2016. Κάθε διαγωνιζόμενος μπορεί να υποβάλει μόνο μια οικονομική προσφορά.
    Η συνολική προθεσμία εκτέλεσης του έργου, ορίζεται σε δεκαοχτώ (18) μήνες από την ημέρα
    υπογραφής της σύμβασης.
  3. Δικαίωμα συμμετοχής έχουν φυσικά ή νομικά πρόσωπα, ή ενώσεις αυτών που δραστηριοποιούνται
    σε έργα κατηγορίας Οικοδομικών και Ηλεκτρομηχανολογικών εργασιών σύμφωνα με το άρθρο
    21 της σχετικής διακήρυξης.
  4. Για την συμμετοχή στο διαγωνισμό απαιτείται η κατάθεση εγγυητικής επιστολής ύψους 54.850,00
    (πενήντα τέσσερις χιλιάδες οκτακόσια πενήντα) ευρώ και τουλάχιστον για τριάντα (30) ημέρες
    μετά τη λήξη του χρόνου ισχύος της προσφοράς του άρθρου 19 της διακήρυξης, ήτοι μέχρι 17-12-
    2023 (τουλάχιστον 334 μέρες). Ο χρόνος ισχύος των προσφορών είναι 10 μήνες.
  5. Προβλέπεται η χορήγηση προκαταβολής στον Ανάδοχο σε ποσοστό έως και 15% της αξίας της
    σύμβασης χωρίς αναθεώρηση και ΦΠΑ, υπό την προϋπόθεση της καταβολής από τον ανάδοχο
    ισόποσης εγγύησης προκαταβολής και προβλέπεται η χορήγηση πρόσθετης καταβολής (πριμ) στον
    Ανάδοχο ποσοστού 2% επί της της αρχικής συμβατικής αξίας, μη συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ
    σύμφωνα με το άρθρο 16 της σχετικής διακήρυξης.
  6. Το έργο χρηματοδοτείται από πιστώσεις του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων και
    συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης κατά 80%, μέσω του
    Επιχειρησιακού Προγράμματος «Υποδομές Μεταφορών, Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη
    2014-2020» σύμφωνα με την με αρ. πρωτ. 4683/01-06-2020 (Ορθή Επανάληψη 11.06.2020)
    Απόφαση Ένταξης της Πράξης «Α.Π.Θ: ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΝΕΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ
    ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ-ΔΡΑΣΕΙΣ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ» με Κωδικό ΟΠΣ
    5056309, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει. Ο φορέας χρηματοδότησης είναι το Υπουργείο
    Περιβάλλοντος και Ενέργειας (ΥΠΕΝ) με κωδικό Σ.Α. 2751 και ο ενάριθμος της πράξης είναι
    2020ΣΕ27510059. Η θετική γνώμη της ΕΥΔ ΥΜΕΠΕΡΑΑ ή η τεκμαιρόμενη θετική γνώμη για τη
    διαδικασία ανάθεσης της σύμβασης αποτελεί όρο για τη χρηματοδότηση της πράξης.
  7. Το αποτέλεσμα της δημοπρασίας θα εγκριθεί από το Πρυτανικό Συμβούλιο του Α.Π.Θ.
  8. Τα αναλυτικά αρχεία του διαγωνισμού, μπορείτε να τα δείτε μέσω ΕΣΗΔΗΣ Α/Α ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ: 187305.