Αποτελέσματα διαγωνισμού για το σχεδιασμό αφίσας της Πορείας Μνήμης

Το ΑΠΘ συμμετέχοντας και φέτος στις εκδηλώσεις μνήμης που καθιέρωσε ο Δήμος Θεσσαλονίκης, εδώ και τρία χρόνια, με αφορμή τα 70 χρόνια από την αναχώρηση του πρώτου συρμού για τα στρατόπεδα θανάτου Άουσβιτς-Μπίρκενάου, προκήρυξε διαγωνισμό σχεδιασμού αφίσας, στο πλαίσιο της διοργάνωσης της συμβολικής πορείας στη μνήμη των 50.000 Θεσσαλονικέων Εβραίων που θανατώθηκαν στα κρεματόρια.

Στο διαγωνισμό πήραν μέρος φοιτητές και απόφοιτοι:

• του ΔΠΜΣ «Αρχιτεκτονικής Τοπίου» του ΑΠΘ,
  • του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών ΑΠΘ,
  • του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΑΠΘ,
  • της Σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου και
  • του Τμήματος Πλαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού έχουν ως εξής:

Το 1ο βραβείο απονέμεται στην κυρία Άννα Μαυροπούλου, Αρχιτέκτονα Τοπίου ΑΠΘ, με 26 βαθμούς.
Το 2ο βραβείο απονέμεται στον κύριο Γεώργιο Ματσίκα, φοιτητή του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΑΠΘ, με 23 βαθμούς.
Το 3ο βραβείο απονέμεται στην κυρία Σοφία Καρασαββίδου, προπτυχιακή φοιτήτρια του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών ΑΠΘ, με 21 βαθμούς.

Οι τρεις έπαινοι απονέμονται κατά σειρά:

• στον κύριο Παναγιώτη Τσολακάκη, προπτυχιακό φοιτητή του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών ΑΠΘ, με 17 βαθμούς.
  • Στην ομάδα Loopo Studio που αποτελείται από τους Αρβανίτη Ευάγγελο, Θωμαή Παρασκευή Χατζηιωάννου, Βασίλειο Γιαννάκη και Μιχαήλ Βελένη, διπλωματούχοι του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΑΠΘ, με 16 βαθμούς.
  • στην κυρία Δήμητρα-Ευαγγελία Ντέρη, προπτυχιακή φοιτήτρια της Σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ, με 14 βαθμούς.