«Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές» στο ΑΠΘ

«Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές» είναι ο τίτλος της ανοιχτής εκδήλωσης που θα πραγματοποιηθεί αύριο, Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2017 και ώρες 9:30-13:00, στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ. Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και διοργανώνεται στο πλαίσιο της Πανευρωπαϊκής Ημέρας Επανεκκίνησης της Καρδιάς (Restart a Heart Day) και της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Ευαισθητοποίησης για την Καρδιακή Ανακοπή.

Η εκδήλωση διοργανώνεται από την Ελληνική Εταιρεία Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας (ΕΕΕΠΦ) και τον Οργανισμό «Kids Save Lives-Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές» με τη συνεργασία της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας.

Στόχος της εκδήλωσης είναι, σύμφωνα με τους διοργανωτές, να σταλεί το μήνυμα ότι πολίτες με στοιχειώδη εκπαίδευση σε δεξιότητες Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ) και με μόνο εργαλείο τα χέρια τους μπορούν να συμβάλουν καθοριστικά στην επανεκκίνηση μιας καρδιάς που έχει σταματήσει να λειτουργεί. Η εκδήλωση αποτελεί μία σημαντική προσπάθεια για τη θεσμοθέτηση στην υποχρεωτική εκπαίδευση της Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης, με την κατάθεση από πλευράς διοργανωτών ολοκληρωμένης πρότασης για την άμεση ένταξή της στα αναλυτικά προγράμματα σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Στη διάρκεια της εκδήλωσης, εκατοντάδες μαθητές σχολικής ηλικίας θα εκπαιδευτούν στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση με τη βοήθεια προπλασμάτων και υπό την επίβλεψη πιστοποιημένων εκπαιδευτών του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Αναζωογόνησης, σε μια προσπάθεια μαζικής ενημέρωσης και εκπαίδευσης των νέων στην αντιμετώπιση της καρδιακής ανακοπής. Παράλληλα, μαθητές που ήδη έχουν εκπαιδευτεί και πιστοποιηθεί ως ανανήπτες της Βασικής Υποστήριξης της Ζωής και της Αυτόματης Εξωτερικής Απινίδωσης, θα προσομοιώσουν την αντιμετώπιση ενός καθηγητή τους, θύματος καρδιακής ανακοπής.

Επίσης, η Ελληνική Εταιρεία Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας και ο Οργανισμός «Kids Save Lives-Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές» θα παρουσιάσουν την πολύχρονη δράση τους στη μαζική εκπαίδευση μαθητών σχολικής ηλικίας, με ιδιαίτερη αναφορά στην υλοποίηση, κατά το προηγούμενο σχολικό έτος, του εγκεκριμένου από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων πιλοτικού προγράμματος εκπαίδευσης μαθητών και εκπαιδευτικών στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση σε σχολεία της Κεντρικής Μακεδονίας. Το πιλοτικό αυτό πρόγραμμα εφαρμόστηκε σε 35 σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Κεντρικής Μακεδονίας, 2.829 μαθητές και 286 εκπαιδευτικούς, κατά το χρονικό διάστημα 22/2/2017-13/6/2017.

Στην εκδήλωση θα κάνει παρέμβαση, μέσω ζωντανής σύνδεσης, ο Διευθυντής Επιστήμης και Έρευνας του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Αναζωογόνησης, εμπνευστής και υπεύθυνος σε πανευρωπαϊκό επίπεδο του Προγράμματος Kids Save Lives, Διευθυντής του Τμήματος Αναισθησιολογίας και Εντατικής Θεραπείας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου της Κολονίας, Καθηγητής Bernd Böttiger.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ελλάδα κατατάσσεται στην τελευταία θέση ανάμεσα σε 27 ευρωπαϊκές χώρες στην αναζωογόνηση θυμάτων εξωνοσοκομειακής καρδιακής ανακοπής.