ΡΟΗ 2006, 5Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ – ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΡΕΥΣΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Η Συνάντηση ΡΟΗ 2006 έχει ως στόχο να φέρει σε επαφή τα μέλη της Ελληνικής Επιστημονικής Κοινότητας που δραστηριοποιούνται ερευνητικά στην περιοχή των Ρευστών.
Είναι η πέμπτη μιας σειράς που ξεκίνησε το 1998 στο ΕΜΠ με πρωτοβουλία του Καθηγητή κ. Γ. Μπεργελέ και συνεχίστηκε με επιτυχία το 2000 στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, το 2002 στο Πανεπιστήμιο Πατρών και το 2004 στο ΕΜΠ.
Η 5η Συνάντηση επιλέχθηκε να γίνει στην Πάτρα στη μνήμη του καθηγητή Δ.Δ. Παπαηλιού
Προβλέπονται παρουσιάσεις και ανάρτηση posters που θα αφορούν δραστηριότητες εργαστηρίων και νέες ερευνητικές εργασίες. Η Συνάντηση θα ολοκληρωθεί με Στρογγυλό Τραπέζι κατά το οποίο θα γίνει συζήτηση σχετικά με την έρευνα στα φαινόμενα ροής στην χώρα μας, στην Ευρωπαϊκή Ένωση και διεθνώς.