«Ιταλική Γλώσσα: Ανάπτυξη και Καλλιέργεια του Προφορικού Λόγου» (επίπεδο Α2) από το ΚΔΞΓ

Το Κέντρο Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών στο πλαίσιο των δωρεάν μαθημάτων του θα προσφέρει για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020, σε φοιτητές/-ήτριες του Α.Π.Θ., το διατμηματικό μάθημα «Ιταλική Γλώσσα: Ανάπτυξη και Καλλιέργεια του Προφορικού Λόγου» (επίπεδο Α2) (ΚΩΔ: ΙΤΑΛ-Α2Α ΚΔΞΓ) κατά το χρονικό διάστημα 3 Οκτωβρίου 2019 έως 9 Ιανουαρίου 2020 (απόφαση ΓΣ αριθμ. 16/10-7-2019).

Στόχος του προγράμματος είναι η ανάπτυξη παραγωγής προφορικού λόγου στην ιταλική γλώσσα (επίπεδο Α2).

Πληροφορίες για το μάθημα

• Το μάθημα θα διδάσκεται εβδομαδιαίως (3 ακαδημαϊκές διδακτικές ώρες), κάθε Πέμπτη 16:15-18:45 στην αίθουσα Δ/«Γλωσσικό Εργαστήρι του ΚΔΞΓ» (ισόγειο Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών) από τη διδάσκουσα Ελένη Παπαδάκη, μέλος ΕΕΠ του ΚΔΞΓ.
  • Απευθύνεται σε προπτυχιακούς/μεταπτυχιακούς φοιτητές/ήτριες όλων των Τμημάτων του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης που έχουν ήδη ολοκληρώσει το επίπεδο Α1, το οποίο αποδεικνύεται με πιστοποίηση Α1 ή με επιτυχή παρακολούθηση 4 εξαμήνων μαθημάτων ιταλικής γλώσσας σύμφωνα με το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος φοίτησης.
  • Όσοι φοιτητές και όσες φοιτήτριες ενδιαφέρονται, καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή συμπληρώνοντας τη σχετική online αίτηση στην οποία θα επισυνάπτουν αρχείο (.pdf ή .zip μορφή) με πιστοποιητικό γνώσης της Ιταλικής επιπέδου A1 ή αναλυτική βαθμολογία στην οποία να φαίνεται ότι έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς τέσσερα (4) εξάμηνα ιταλικής γλώσσας σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών τους.