Γίνε και εσύ εθελοντής στο STARTnow

Το γραφείο Συντονισμού Εθελοντών και Φοιτητικών Δράσεων ΑΠΘ ενημερώνει για εθελοντικές δράσεις φοιτητών στην πόλη της Θεσσαλονίκης

Θέλεις να συμβάλλεις στο να έχουν όλοι οι άνθρωποι ίσες ευκαιρίες; Θέλεις να συμμετέχεις σε ένα πρόγραμμα στο οποίο θα βοηθάς μέσω της επικοινωνίας ανεξάρτητα από την χώρα προέλευσης, τη γλώσσα ή το χρώμα του καθενός; Αν ναι, το πρόγραμμα STARTnow σου δίνει την λύση δημιουργώντας «Conversation Clubs» ομάδες συζήτησης μεταξύ φοιτητών και προσφύγων σε γενικά θέματα (π.χ. υγεία, κινηματογράφος, supermarket) ώστε να εξοικειωθούν οι πρόσφυγες με το ελληνικό λεξιλόγιο και να είναι σε θέση να ανταπεξέλθουν στην καθημερινή τους ομιλία. Μέσω της συζήτησης και της αλληλεπίδρασης μπορούν να επιτευχθούν πολλά οφέλη όπως είναι η αλληλοκατανόηση, η ενσυναίσθηση και η δημιουργία κλίματος εμπιστοσύνης και συνεργασίας.

Δήλωσε συμμετοχή σε αυτή την φόρμα https://forms.gle/Teg9HR1XXZ3cXdnX9 και  θα σε ενημερώσουμε σύντομα για την δράση μας!

Μην καθυστερείς! Γίνε και εσύ εθελοντής στο STARTnow!

FB: STARTnow_by SolidarityNow