Διεθνές Συνέδριο με τίτλο: «Η Γενοκτονία των χριστιανικών πληθυσμών της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας και οι συνέπειές της (1908-1923)»

Η επώνυμη Έδρα Ποντιακών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης συμπληρώνει δύο χρόνια από την ίδρυσή της και σάς προσκαλεί στο Διεθνές Συνέδριο με τίτλο:

που πραγματοποιείται στην Παλαιά Φιλοσοφική Σχολή (αίθουσα Αλέξανδρος Παπαναστασίου) μεταξύ 10-12 Μαΐου 2019

Συμμετέχουν επιστήμονες από κορυφαία Πανεπιστήμια του κόσμου. Εξειδικευμένοι στο φλέγον ζήτημα της Γενοκτονίας ακαδημαϊκοί και ερευνητές θα συζητήσουν διεξοδικά ένα θέμα που τις συνέπειές του βίωσαν εκατομμύρια ανθρώπων, έναν και πλέον αιώνα πριν, στις αρχές του 20ού αιώνα.

Η είσοδος στο συνέδριο είναι ελεύθερη για το κοινό.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τους ομιλητές και το πρόγραμμα επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του συνεδρίου www.ottomangenocides.com