Ο Σύλλογος Αποφοίτων του 5ου Γυμνασίου-Λυκείου Θεσσαλονίκης και ο Σύλλογος Αποφοίτων του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) οργανώνουν εκδήλωση προς τιμήν του διακεκριμένου έλληνα φυσικού Δημοσθένη Καζάνα.

Ο Δρ. Δημοσθένης Καζάνας, αστροφυσικός της NASA/Goddard, αντεπιστέλλον μέλος της Ακαδημίας Αθηνών και πατέρας της θεωρίας του πληθωριστικού σύμπαντος, η οποία εξηγεί την διαστολή της ύλης μετά την μεγάλη έκρηξη, θα παρουσιάσει την θεωρία του στην αίθουσα τελετών του ΑΠΘ, την Δευτέρα 14 Μαΐου, στις 8:00 μμ.

Θα αποδοθεί τιμή στον επιστήμονα από τους δύο συλλόγους, που αντιπροσωπεύουν την εκπαίδευση, που έλαβε στην πόλη μας. Την εκδήλωση θα πλαισιώσει μουσικά η χορωδία ‘’Αγ. Ιωάννης ο Χρυσόστομος’’ σε διεύθυνση του Χρυσόστομου Σταμούλη, με επιλεγμένο μουσικό πρόγραμμα.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Πληροφορίες εκδήλωσης

Ημερομηνίες διεξαγωγής:

Δευτέρα, 14 Μάιος, 2018 - 20:00

Χώρος:

Αίθουσα Τελετών ΑΠΘ
Οργάνωση εκδήλωσης

Μονάδα, υπομονάδα, τμήμα ή σχολή:

Υποβλήθηκε στις 10/05/2018 @ 14:25