Ελληνογαλλική συζήτηση: Η ψυχανάλυση σε διάλογο με τα μαθηματικά και τη θεολογία

Κύκλος «Ελληνογαλλικές συζητήσεις της Θεσσαλονίκης»

H Ψυχανάλυση σε διάλογο
με τα μαθηματικά και τη θεολογία

Το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης   συνδιοργανώνουν  στην αίθουσα Αλλατίνη – Dassault, την Τετάρτη 27  Νοεμβρίου 2019, μια πολύ σημαντική επιστημονική εκδήλωση για την Ψυχανάλυση, τα μαθηματικά και τη θεολογία.
Η Ψυχανάλυση σκοπεύει στην ανάλυση του υποκειμένου, υποδεικνύοντας ότι πολλές ενέργειες του καθορίζονται από το υποσυνείδητο.
Οι Freud και Lacan πρότειναν  ότι το υποσυνείδητο έχει δομή παραπέμποντας στα μαθηματικά και τη θεολογία. Η σχέση Ψυχανάλυση – μαθηματικά – θεολογία θα διερευνηθεί σε μία ανοιχτή συζήτηση με τους Αργύρη Νικολαΐδη (τ. καθηγητή Θεωρητικής Φυσικής, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης) και René Heyer (καθηγητή Θεολογίας, Πανεπιστήμιο Στρασβούργου).

19.30: Χαιρετισμός
– Γενικός Πρόξενος της Γαλλίας στη Θεσσαλονίκη, κ. Philippe Ray

19.45 – 21.00 Εισηγήσεις
 – Αργύρης Νικολαΐδης, τ. καθηγητής Θεωρητικής Φυσικής, Α.Π.Θ.
΄΄Τα Μαθηματικά μπορούν να σώσουν την Ψυχανάλυση;΄΄

– René Heyer, καθηγητής Θεολογίας, Παν. Στρασβούργου
 ΄΄Θεολογία και Ψυχανάλυση: μια τριαδική λογική; ΄΄

Συζήτηση:
H Ψυχανάλυση σε διάλογο με τα μαθηματικά και τη θεολογία

Συντονισμός:Κωνσταντίνος Μποζίνης, Αναπληρωτής Καθηγητής Φιλοσοφίας του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας του ΑΠΘ

Είσοδος ελεύθερη
Θα υπάρχει απευθείας μετάφραση
Θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης στους φοιτητές.