Εναρκτήρια διάλεξη της σειράς διαλέξεων με τίτλο "Ανοικτή ή ψεύτικη επιστήμη: αρπακτικά περιοδικά και λογοκλοπή"

Εικονίδιο για αρπακτικά περιοδικά. Used with the kind permission of the illustrator, Mr. David Parkins, & the Nature Journal where it was first published.

Η Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης διοργανώνει σε συνεργασία με το Ίδρυμα για την Ανοικτή Γνώση Ελλάδας (Open Knowledge Greece) σειρά διαλέξεων διάρκειας 1 ώρας με τίτλο:

Ανοικτή ή ψεύτικη επιστήμη: αρπακτικά περιοδικά και λογοκλοπή.

Η σειρά διαλέξεων γίνεται με την υποστήριξη του Horizon2020 ευρωπαϊκού έργου DocEnhance. Η διοργάνωση των διαλέξεων θα γίνει μετά από συνεννόηση με τις Σχολές/Τμήματα/ΠΜΣ του ΑΠΘ καθόλη τη διάρκεια του Μαρτίου σε αίθουσες και αμφιθέατρα μέσα στην Πανεπιστημιούπολη.

Η εναρκτήρια διάλεξη θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 3 Μαρτίου 2020, 13.00 στο Αμφιθέατρο της Κεντρικής Βιβλιοθήκης

Πρόγραμμα διάλεξης

• Χαιρετισμός από τον Πρύτανη ΑΠΘ, Νικόλαο Παπαϊωάννου
  • Χαιρετισμός από την Προϊσταμένη Διεύθυνσης της Κεντρικής Βιβλιοθήκης, κα. Κατερίνα Νάστα
  • Χαιρετισμός από τον Πρόεδρο του Ιδρύματος της Ανοικτής Γνώσης Ελλάδας, Δρ. Χαράλαμπο Μπράτσα
  • Ανοικτή Πρόσβαση με Αρπακτικά περιοδικά; Για ποιους;
  • Στρατηγική δημοσίευσης – Πως επιλέγω το κατάλληλο περιοδικό;
  • Λογοκλοπή – Πως μπορώ να την αποφύγω;
Πληροφορίες επικοινωνίας
Πληροφορίες εκδήλωσης
Ημερομηνίες διεξαγωγής:
Τρίτη, 3 Μάρτιος, 2020 - 13:00
Χώρος:
Αμφιθέατρο Κεντρικής Βιβλιοθήκης
Οργάνωση εκδήλωσης
Μονάδα, υπομονάδα, τμήμα ή σχολή:
Ίδρυμα για την Ανοικτή Γνώση Ελλάδας