Εναρκτήρια διάλεξη της σειράς διαλέξεων με τίτλο “Ανοικτή ή ψεύτικη επιστήμη: αρπακτικά περιοδικά και λογοκλοπή”

Η Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης διοργανώνει σε συνεργασία με το Ίδρυμα για την Ανοικτή Γνώση Ελλάδας (Open Knowledge Greece) σειρά διαλέξεων διάρκειας 1 ώρας με τίτλο:

Ανοικτή ή ψεύτικη επιστήμη: αρπακτικά περιοδικά και λογοκλοπή.

Η σειρά διαλέξεων γίνεται με την υποστήριξη του Horizon2020 ευρωπαϊκού έργου DocEnhance. Η διοργάνωση των διαλέξεων θα γίνει μετά από συνεννόηση με τις Σχολές/Τμήματα/ΠΜΣ του ΑΠΘ καθόλη τη διάρκεια του Μαρτίου σε αίθουσες και αμφιθέατρα μέσα στην Πανεπιστημιούπολη.

Η εναρκτήρια διάλεξη θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 3 Μαρτίου 2020, 13.00 στο Αμφιθέατρο της Κεντρικής Βιβλιοθήκης

Πρόγραμμα διάλεξης

• Χαιρετισμός από τον Πρύτανη ΑΠΘ, Νικόλαο Παπαϊωάννου
  • Χαιρετισμός από την Προϊσταμένη Διεύθυνσης της Κεντρικής Βιβλιοθήκης, κα. Κατερίνα Νάστα
  • Χαιρετισμός από τον Πρόεδρο του Ιδρύματος της Ανοικτής Γνώσης Ελλάδας, Δρ. Χαράλαμπο Μπράτσα
  • Ανοικτή Πρόσβαση με Αρπακτικά περιοδικά; Για ποιους;
  • Στρατηγική δημοσίευσης – Πως επιλέγω το κατάλληλο περιοδικό;