Τελετή Αναγόρευσης του Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας του ΑΠΘ

Επίτιμος Διδάκτορας του Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας του ΑΠΘ θα αναγορευτεί ο δημοσιογράφος Henry Bruce Greer Clark.

Η Τελετή Αναγόρευσης θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 και ώρα 18:30, στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ.

Πρόγραμμα Τελετής Αναγόρευσης

Χαιρετισμός από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Χαράλαμπο Φείδα

Χαιρετισμός από τον Κοσμήτορα της Σχολής Κοινωνικών και Οικονομικών Επιστημών, Καθηγητή Νικόλαο Βαρσακέλη

Χαιρετισμός από τον Πρόεδρο του Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας, Καθηγητή Χρήστο Φραγκονικολόπουλο

Έπαινος του τιμωμένου από τον Καθηγητή του Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ Γρηγόριο Πασχαλίδη

Προβολή αποσπασμάτων από το ντοκιμαντέρ «Δυο φορές ξένος» (ΕΡΤ 2011)

Τελετή Αναγόρευσης

Ανάγνωση και επίδοση του ψηφίσματος και του τίτλου από τον Πρόεδρο του Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ, Καθηγητή Χρήστο Φραγκονικολόπουλο

Επίδοση διασήμου και αναμνηστικής πλακέτας τιμής από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Χαράλαμπο Φείδα

Αντιφώνηση και ομιλία από́ τον τιμώμενο, με θέμα: «Το τίμημα της ενημέρωσης»

Η εκδήλωση θα πλαισιωθεί μουσικά από τη Χορωδία Νέων Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος.

Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα τιμωμένου

Ο δημοσιογράφος και συγγραφέας Henry Bruce Greer Clark σπούδασε Φιλοσοφία, Κοινωνικές και Πολιτικές Επιστήμες στο Πανεπιστήμιο του Cambridge και εργάστηκε στο Πρακτορείο Reuters, στους Financial Times και στους Times του Λονδίνου.

Το μεγαλύτερο μέρος της επαγγελματικής του πορείας το πέρασε στο περιοδικό The Economist, στο οποίο και εργάστηκε για περισσότερα από 25 χρόνια, σε σειρά διευθυντικών θέσεων. Ομιλεί και γράφει άριστα την ελληνική γλώσσα, όπως και τη γαλλική και τη ρωσική, και έχει καλύψει δημοσιογραφικά την ελληνική πολιτική σκηνή επί σειρά ετών.

Ο δημοσιογράφος και συγγραφέας Henry Bruce Greer Clark έχει γράψει δύο βιβλία για την Ελλάδα. Το βιβλίο «Δυο φορές ξένος: Οι μαζικές απελάσεις που διαμόρφωσαν τη σύγχρονη Ελλάδα και Τουρκία» (Αθήνα 2007), εξετάζει την προσφυγική εμπειρία Ελλήνων και Τούρκων μετά τη Μικρασιατική καταστροφή και απέσπασε το διεθνούς κύρους Βραβείο Runciman. Το βιβλίο «Athens: City of Wisdom» (Λονδίνο 2021) είναι μία εισαγωγή στην ιστορία της πόλης από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα. Επιπλέον, έχει γράψει ένα βιβλίο για τις ωδίνες της μετακομμουνιστικής Ρωσίας, με τίτλο «An Empire’s New Clothes: The End of Russia’s Liberal Dream» (Λονδίνο 1995). Ο Clark είναι επίσης Άρχων – Διερμηνεύς του Οικουμενικού Πατριαρχείου.