Προκήρυξη του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Πληροφορικής ”Διαδίκτυο και Παγκόσμιος Ιστός”

Από το Τμήμα Πληροφορικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) ανακοινώνεται ότι κατά το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018 θα λειτουργήσει για τρίτο έτος Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) «Διαδίκτυο και Παγκόσμιος Ιστός».

Το ΠΜΣ απονέμει Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (ΜΔΕ) με τίτλο «Διαδίκτυο και Παγκόσμιος Ιστός»

Γίνονται δεκτοί για απόκτηση Μ.Δ.Ε.: πτυχιούχοι τμημάτων Σχολών Θετικών Επιστημών, Πολυτεχνικών Σχολών και άλλων τμημάτων Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. συναφούς γνωστικού αντικειμένου της ημεδαπής ή ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής, οπότε υποβάλλεται και η αντίστοιχη βεβαίωση ισοτιμίας και αντιστοιχίας του πτυχίου από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. Υποψήφιοι μπορούν να είναι και νυν φοιτητές προπτυχιακών προγραμμάτων, οι οποίοι βρίσκονται στο τελευταίο εξάμηνο της υποχρεωτικής φοίτησης και αναμένεται να αποκτήσουν το πτυχίο τους μέχρι το τέλος της περιόδου εγγραφών στο Π.Μ.Σ. Τα μαθήματα διέξαγονται απογευματινές ώρες. Η φοίτηση διαρκεί τουλάχιστον 3 εξάμηνα και μπορεί να επεκταθεί άλλα 2 εξάμηνα το πολύ, για να διευκολυνθούν οι εργαζόμενοι μεταπτυχιακοί φοιτητές.

Οι αιτήσεις μπορούν να υποβληθούν από τις 6/4/2017 έως 19/6/2017 μέσω του συστήματος ηλεκτρονικών αιτήσεων.