Eπιστημονική ημερίδα με τίτλο: “Ελληνική Επανάσταση και Εκπαίδευση: Διαπάλη και σύνθεση μεταξύ νεωτερικότητας και παράδοσης”

Το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας του Παντείου Πανεπιστημίου και το ερευνητικό έργο
«Η διαπάλη παράδοσης και νεωτερικότητας και το Σύνταγμα υπό το «κράτος» της Επανάστασης του 1821 (Ακρωνύμιο:  ΔιαΠαΝτοΣ.21, https://diapantos1821.web.auth.gr/, χρηματοδότηση ΕΛΙΔΕΚ) διοργανώνουν επιστημονική ημερίδα με θέμα την παροχή και οργάνωση της εκπαίδευσης κατά τα προεπαναστατικά και πρώιμα μετεπαναστατικά χρόνια. Η ημερίδα θα λάβει χώρα στο Πάντειον Πανεπιστήμιο, Αμφιθέατρο Σάκη Καράγιωργα 2, την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2022, στις 17:00.

Κύρια ομιλήτρια είναι η κ. Χριστίνα Κουλούρη, Καθηγήτρια Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας και Πρύτανις του Παντείου Πανεπιστημίου. Εισηγήσεις τους θα παρουσιάσουν οι κυρίες και κύριοι Μαρία Ανεμοδουρά, Μάριος Λιβιεράτος, Παναγιώτης Τσάφος και Δέσποινα Τσίντζα, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα.

Κεντρική ομιλία:

«Το παπούτσι του Ξενοκράτη»: πρότυπα εκπαιδευτικής πολιτικής και οικοδόμηση του ελληνικού κράτους, Χριστίνα Κουλούρη, Καθηγήτρια Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας και Πρύτανις του Παντείου Πανεπιστημίου

Εισηγήσεις:

Η αναβάθμιση της παιδείας στα Ιωάννινα κατά την περίοδο του Αλή Πασά Τεπελενλή: Η περίπτωση του Αθανάσιου Ψαλίδα και η σχέση του με το αληπασαδικό οτζάκιο, Μαρία Ανεμοδουρά, Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ

Παράδοση εναντίον Νεωτερικότητας: Πρωτογενείς πηγές δημοσίου και ιδιωτικού χαρακτήρα που αφορούν στο εκπαιδευτικό έργο της Ελληνικής Επανάστασης (1824-1825), Παναγιώτης Τσάφος, Δρ., Μέλος ομάδας έργου ΕΛΙΔΕΚ «ΔιαΠαΝτοΣ’21»

Η δημιουργία και η εξέλιξη του σχολικού δικτύου κατά τη διάρκεια της Ελληνικής Επανάστασης 1821-1831, Μάριος Λιβιεράτος, Iστορικός, εκπαιδευτικός δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

Πρόοδοι και οπισθοδρομήσεις αναφορικά με ζητήματα παιδείας στους λόγους λογίων της εποχής, Δέσποινα Τσίντζα, Υπ. Διδάκτωρ Φιλοσοφικής Σχολής Α.Π.Θ, Μέλος ομάδας έργου ΕΛΙΔΕΚ «ΔιαΠαΝτοΣ’21»

Συντονισμός: Πηνελόπη Φουντεδάκη, Αντιπρύτανις, Καθηγήτρια Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Iστορίας, Πάντειον Πανεπιστήμιο και Λίνα Παπαδοπούλου, Καθηγήτρια Νομικής Σχολής ΑΠΘ, Επιστημονικά Υπεύθυνη έργου ΕΛΙΔΕΚ ΔιαΠαΝτοΣ.21