Smart Eye: Η χρήση νέων τεχνολογιών στη διάχυση της αρχαιολογικής πληροφορίας

To PersLab – Εργαστήριο Φωτογραμμετρίας και Τηλεπισκόπησης ΑΠΘ, η ΕΦΑΠΕΘ – Εφορεία Αρχαιοτήτων Περιφέρειας Θεσσαλονίκης, και η InfoΔημ – Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών διοργανώνουν Ημερίδα με τίτλο:

Smart Eye: Η χρήση νέων τεχνολογιών στη διάχυση της αρχαιολογικής πληροφορίας

στο πλαίσιο του Ερευνητικού Προγράμματος «Ανάπτυξη Πρότυπου Συστήματος Έξυπνης Οπτικοποίησης μη Ορατών Αρχαιοτήτων (Smart Eye)», κωδικός T6YBP-00023 (MIS 5056205), Ειδικές Δράσεις «Υδατοκαλλιέργειες – Βιομηχανικά Υλικά – Ανοικτή Καινοτομία στον Πολιτισμό», Γενική Γραμματεία Έρευνας και Καινοτομίας, Επιχειρησιακό πρόγραμμα Ανταγωνιστικότητα – Επιχειρηματικότητα – Καινοτομία, Συγχρηματοδότηση του Ευρωπαϊκού Ταμείου Περιφερειακής Ανάπτυξης και από Ελληνικούς Πόρους.

Η Ημερίδα θα διεξαχθεί την Πέμπτη, 7 Ιουλίου 2022 με συμμετοχή διά ζώσης στο ΚΕ.ΔΕ.Α., Αμφιθέατρο Ι (Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων Αριστοτελείου  Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκη1, 3ης Σεπτεμβρίου – Πανεπιστημιούπολη, 54636 Θεσσαλονίκη) και εξ αποστάσεως μέσω της πλατφόρμας zoom.

Οι θεματικοί άξονες της Ημερίδας περιλαμβάνουν:

• Τρισδιάστατη απεικόνιση αρχαίων οικοδομικών καταλοίπων και κινητών ευρημάτων.
  • Ψηφιοποίηση στην αρχαιολογία και ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς.
  • Ψηφιακή τεκμηρίωση αρχαιολογικού υλικού.
  • Ψηφιακά μουσεία και ψηφιακές τεχνολογίες.
  • Εκπαιδευτικά προγράμματα με τη χρήση νέων τεχνολογιών.
  • Συμβολή των νέων τεχνολογιών στη διατήρηση της ιστορικής μνήμης.
  • Δυνητικοί χώροι εφαρμογής της τεχνολογίας έξυπνης οπτικοποίησης (smart-eye) μη ορατών αρχαιοτήτων.

Περισσότερες πληροφορίες για την Ημερίδα:

Smart Eye

Το Ερευνητικό Πρόγραμμα Smart Eye

Το έργο «Ανάπτυξη πρότυπου συστήματος έξυπνης οπτικοποίησης μη ορατών αρχαιοτήτων (Smart Eye)» εντάχθηκε στο πρόγραμμα χρηματοδότησης ΕΣΠΑ 2014-2020 των ερευνητικών έργων της δράσης «Υδατοκαλλιέργειες – Βιομηχανικά Υλικά – Ανοιχτή Καινοτομία στον Πολιτισμό». Το έργο ξεκίνησε στις αρχές του 2020 και θα ολοκληρωθεί το 2023. Στόχος του είναι η ανάπτυξη και λειτουργία σε πραγματικές συνθήκες, ενός καινοτόμου συστήματος, που θα επιτρέπει την παρατήρηση στην οθόνη μίας φορητής συσκευής (smart phone και tablet) των καλυμμένων από το έδαφος μη ορατών μνημείων και ευρημάτων που έχει εντοπίσει η ανασκαφική έρευνα, αξιοποιώντας βέλτιστα τη σύγχρονη τεχνολογία και τα εργαλεία της (επαυξημένη πραγματικότητα, παγκόσμιο σύστημα εντοπισμού θέσης, αδρανειακό σύστημα, μη επανδρωμένα εναέρια οχήματα συλλογής εικόνων κ.α.). Η δοκιμή και αξιολόγηση του συστήματος πραγματοποιείται σε αρχαιολογικούς χώρους της Θέρμης (Θεσσαλονίκης) και επιπρόσθετα σε μικρό τμήμα της εν εξελίξει Πανεπιστημιακής ανασκαφής του ΑΠΘ στην Τούμπα Θεσσαλονίκης, δίνοντας μέχρι σήμερα αξιόλογα αποτελέσματα.

Σχετικές πληροφορίες για το Ερευνητικό Έργο και την Ημερίδα

Αρχική (smarteye.gr)