Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την προμήθεια τροφής για πειραματόζωα

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

για την προμήθεια τροφής για πειραματόζωα για τις εκπαιδευτικές λειτουργίες του Τμήματος Φαρμακευτικής της Σχολής Επιστημών Υγείας  ΑΠΘ

Η Σχολή Επιστημών Υγείας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προτίθεται να προβεί, σύμφωνα με τις διατάξεις του αρ. 118 του ν. 4412/2016, στην προμήθεια 320 κιλών (kg) τροφής για τρωκτικά (πειραματόζωα μύες και επίμυες), με τις εξής προδιαγραφές:

• Η τροφή να είναι σε μορφή pellets, κατάλληλου μεγέθους για τοποθέτηση στο κάλυμμα–σχάρα του κλωβού, δίχως να πέφτει εντός του κλωβού
  • Η τροφή να είναι κατάλληλη για συντήρηση για μικρό χρονικό διάστημα
  • Η περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη να είναι περίπου 18%
  • Ο κατασκευαστής οίκος να είναι διαπιστευμένος για παραγωγή τροφής για εργαστηριακά ζώα και μόνο (απαιτείται προσκόμιση των αντίστοιχων πιστοποιητικών).
  • Η συσκευασία να είναι σε σάκους των 13 kg (περίπου)
  • Η προσφορά να συνοδεύεται από βεβαίωση του κατασκευαστή Οίκου, όπου θα αναφέρεται το ποσοστό GMO συστατικών
  • Να κατατεθεί έντυπο με την ανάλυση της τροφής
  • Η τροφή να συνοδεύεται κάθε φορά από το αντίστοιχο Πιστοποιητικό ανάλυσης.

Ο κωδικός CPV της προμήθειας είναι: 15712000-2 (Ξηρή Ζωοτροφή)

Ο συνολικός προϋπολογισμός ανέρχεται στο ποσό των χιλίων εβδομήντα έξι ευρώ  (1.076,00 €), με ΦΠΑ.

Πληροφορίες και διευκρινίσεις, μπορείτε να ζητήσετε από τον κ. Κωνσταντίνο Ξανθόπουλο, τηλ.: 2310 99 7654, e-mail: xantho@pharm.auth.gr και την κ. Λίνα Κυργιαφίνη, τηλ.: 2310 99 9184, e-mail: linaki@auth.gr

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να αποστείλουν τις προσφορές τους εντός έξι (6) ημερών από την ανακοίνωση της πρόσκλησης μέχρι και την Πέμπτη 3 Σεπτεμβρίου 2020, ώρα 15.00, με ηλεκτρονική αποστολή στο email: info@health.auth.gr

Η αξιολόγηση των προσφορών θα ολοκληρωθεί εντός δέκα (10) ημερών, με κριτήριο είτε αποκλειστικά την κατώτερη τιμή προσφοράς είτε ποιοτικά χαρακτηριστικά, τα οποία πρέπει να αναφέρονται.

Μετά την αξιολόγηση των προσφορών οι συμμετέχοντες θα ενημερωθούν (με email) για τα αποτελέσματα της αξιολόγησης και την κατάταξή τους.

Σημειώνεται ότι ο ανάδοχος υποχρεούται να τηρεί τις υποχρεώσεις του που απορρέουν από τις διατάξεις της περιβαλλοντικής, κοινωνικοασφαλιστικής και εργατικής νομοθεσίας, που έχουν θεσπιστεί με το δίκαιο της Ένωσης, το εθνικό δίκαιο, συλλογικές συμβάσεις ή διεθνείς διατάξεις περιβαλλοντικού, κοινωνικού και εργατικού δικαίου, όπως αυτές απαριθμούνται στο Παράρτημα Χ του Προσαρτήματος Α του Ν. 4412/2016.

Τέλος, ενημερώνουμε ότι τον ανάδοχο βαρύνουν οι κρατήσεις, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας Α.Π.Θ.

Θεόδωρος Ι. Δαρδαβέσης

Καθηγητής