ΟΛΥΜΠΙΑ-ΠΕΚΙΝΟ…ΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΟ, ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Από την Ολυμπία θα ξεκινήσει, την Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2008, η ελληνική συμμετοχή που θα διασχίσει την Τουρκία, τη Γεωργία, το Αζερμπαϊτζάν, το Τουρκμενιστάν, το Ουζμπεκιστάν, το Κυργκυστάν, το Τατζικιστάν και βεβαίως την Κίνα, καλύπτοντας συνολικά, περίπου, 12.000 χλμ, και τερματίζοντας στις 8 Αυγούστου 2008, ημέρα έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων, στο Πεκίνο.

Την Ελλάδα εκπροσωπούν η φοιτήτρια της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ. Δανάη Τεζαψίδου και ο Βασίλης Μεισιτίδης, και οι δύο μέλη της χορωδίας του Α.Π.Θ. «Γιάννης Μάντακας». Η ελληνική συμμετοχή συναντήθηκε το Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2008 με τον Πρύτανη του Α.Π.Θ., Καθηγητή Αναστάσιο Μάνθο, καθώς το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο της προσφοράς του στον πολιτισμό, αποφάσισε να παράσχει την έμπρακτη στήριξη του στην ελληνική συμμετοχή, με ηθική συμπαράσταση, οικονομική ενίσχυση, ή άλλου είδους συμβολή, όπου απαιτηθεί.