ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΕΥΠΑΘΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΟΜΑΔΩΝ

Στο πλαίσιο της Κοινοτικής Πρωτοβουλίας EQUAL του Γ΄ Κ.Π.Σ., ο Τομέας Αγροτικής Οικονομίας της Γεωπονικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, με επιστημονικά υπεύθυνη την Καθηγήτρια του Α.Π.Θ., Αφροδίτη Παπαδάκη-Κλαυδιανού, συντονίζει την Αναπτυξιακή Σύμπραξη “EMIGRANTS AGRO-JOBS”. Στο Συνέδριο που θα πραγματοποιηθεί αύριο, Παρασκευή 27 Ιουνίου 2008 στο Πολεμικό Μουσείο στην Αθήνα, θα παρουσιαστούν εισηγήσεις που αφορούν στην απασχόληση από τον κ. Α. Δεδουσόπουλο, Καθηγητή Παντείου Πανεπιστημίου και από εκπροσώπους κοινωνικών φορέων (Σ.Ε.Β., Γ.Σ.Ε.Ε., Γ.Σ.Ε.Β.Ε.Ε., Ο.Α.Ε.Δ.), καθώς και εισηγήσεις που αφορούν καινοτόμες διαδικασίες προώθησης στην απασχόληση των ευπαθών κοινωνικά ομάδων.