Τιμητική Εκδήλωση για 41 Ομότιμους Καθηγητές του ΑΠΘ

41 Καθηγητές του ΑΠΘ, που έλαβαν τον τίτλο του Ομότιμου κατά το έτος 2022, θα τιμηθούν σε ειδική εκδήλωση, τη Δευτέρα 3 Απριλίου 2023 και ώρα 13.30, στην Αίθουσα Τελετών «Αλέξανδρος Παπαναστασίου» της Παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

Η εκδήλωση θα ξεκινήσει με την προσφώνηση του Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Νικόλαου Γ. Παπαϊωάννου. Ο κ. Πρύτανης αφού ευχαριστήσει από καρδιάς όλους του Ομότιμους Καθηγητές, θα αναφερθεί στο σημαντικό έργο και στην ανιδιοτελή προσφορά τους, τόσο προς το πανεπιστήμιο, όσο και προς την κοινωνία.

Αμέσως μετά, θα πραγματοποιηθεί η αντιφώνηση του Ομότιμου Καθηγητή του Τμήματος Βιολογίας της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΑΠΘ Χαρίτωνα-Σαρλ Χιντήρογλου, με θέμα: «Ακαδημαϊκός βίος και βιοποικιλότητα στο αποτύπωμα μίας καριέρας».

Ο κ. Χιντήρογλου στην αντιφώνησή του θα επιχειρήσει να συμπεριλάβει στο αποτύπωμα μιας ακαδημαϊκής καριέρας την έννοια της βιοποικιλότητας. Σύμφωνα με τον κ. Χιντήρογλου «η συνειδητοποίηση της γνώσης που προσφέρουν οι έννοιες ακαδημαϊκότητα και βιοποικιλότητα συνιστά σημαντικό βήμα προς την κατεύθυνση της βιωσιμότητας του πλανήτη. Το στοίχημα μεγάλο, συνειδησιακό. Η έννοια της βιοποικιλότητας περιλαμβάνει κάθε τι που εκφράζει το φαινόμενο της ζωής. Μια ιστορική αναδρομή από την ίδρυση της ζωής, η εξελικτική πορεία του ανθρώπου, σε αδρές γραμμές, και η επίδρασή του στο παγκόσμιο γίγνεσθαι, θα τεθούν επί τάπητος. Με παραδείγματα της διεθνούς βιβλιογραφίας και με αναφορές στα πιθανά σενάρια των εν δυνάμει εξελίξεων της ανθρωπότητας θα αναζητηθούν μονοπάτια που ενδεχομένως προκαλέσουν τις σκέψεις όλων. Η τροφή για σκέψη θα πάρει μεγαλύτερη διάσταση με τις αναφορές στα ζητήματα παιδείας. Του θεσμού τον οποίο υπηρετήσαμε και θα υπηρετούμε με πάθος και συνέπεια, από άλλα θέσεις του κοινωνικού στερεώματος. Η σύνδεση του ακαδημαϊκού αποτυπώματος για ένα καλύτερο αύριο, ενδεχομένως προκαλέσει ακόμα και τις συνειδήσεις μας».

Στη συνέχεια, θα πραγματοποιηθεί η απονομή τιμής στους Ομότιμους Καθηγητές.