150 χρόνια από τη γέννηση του Φρόιντ.«Οι δρόμοι της ψυχανάλυσης σήμερα».

Διακεκριμένοι γάλλοι και έλληνες ψυχαναλυτές και άλλοι ειδικοί του χώρου της ψυχικής υγείας θα μιλήσουν στην διημερίδα για τα 150 χρόνια από τη γέννηση του Φρόιντ, με τίτλο «Οι δρόμοι της ψυχανάλυσης σήμερα», που διοργανώνει η Φροϋδική Εταιρία Βορείου Ελλάδος και το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, στις 3 και 4 Νοεμβρίου.

Οι ομιλητές θα εστιάσουν σε θέματα όπως: «Η διαμόρφωση του εαυτού» (Δημήτρης Γουδήρας), «Μια φαινομενολογία της σεξουαλικής πράξης» (Σωκράτης Δεληβογιατζής), «Από το σύμπτωμα στη φαντασίωση στην ψυχανάλυση με παιδιά» (Φρανσουάζ Κελέρ), «Πού είναι η αλήθεια;» (Ανν-Μαρί Κωφμάν), «Νέες μορφές του Ονόματος του Πατέρα» (Υβ Κωφμάν), «Οι παραλλαγές της μελαγχολίας» (Ζωρζ Ντεπιέρ), «Η παρακμή της λειτουργίας του Πατέρα» (Κλωντ Ντυπρά), και «Οι δρόμοι της ψυχανάλυσης» (Χρήστος Σιδηρόπουλος). Συμμετέχουν και οι
Νένος Γεωργόπουλος και Παναγιώτης Δόικος.

Συνδιοργανωτές της ημερίδας αποτελούν το Εργαστήριο έρευνας πάνω στο φαντασιακό της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ., καθώς και η Ομάδα έρευνας και εφαρμογής ψυχαναλυτικών εννοιών στην ψυχιατρική της γαλλόφωνης Αφρικής με έδρα το Παρίσι (GRAPPAF).

Οι ομιλίες θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 3 Νοεμβρίου από τις 6 μ.μ. έως τις 10 μ.μ., στην Αίθουσα συνεδρίων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, και το Σάββατο 4 Νοεμβρίου από τις 10 π.μ. έως τις 2 μ.μ. στην Αίθουσα τελετών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Η είσοδος είναι ελεύθερη στο κοινό, θα υπάρξει διαδοχική μετάφραση και θα δοθούν βεβαιώσεις.

Φροϋδική Εταιρία Βορείου Ελλάδος – Φροϋδικό Πεδίο
Η Φροϋδική Εταιρία Βορείου Ελλάδος άρχισε τη δράση της το 1992, μετά από πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Σχολής Ψυχανάλυσης. Αναπτύχθηκε σταδιακά με σεμινάρια που έκανε συχνά στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης και έφτασε στη σημερινή μορφή της το 2002, ως εταιρία μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.
Στόχος της είναι η διάδοση του ψυχαναλυτικού λόγου στο χώρο της Θεσσαλονίκης και της Βόρειας Ελλάδας, και έτσι διοργανώνει σεμινάρια με προσκεκλημένους ομιλητές, ψυχαναλυτές και μέλη της Σχολής του Φροϋδικού Αιτίου από το Παρίσι, ανά μήνα ή δίμηνο στο Γαλλικό Ινστιτούτο και σε πανεπιστήμια της Θεσσαλονίκης.
Ακόμη, πραγματοποιεί παρουσιάσεις ασθενών στη Γ’ Πανεπιστημιακή Ψυχιατρική Κλινική του Νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ, που απευθύνονται σε ψυχολόγους, ψυχίατρους και ειδικούς του τομέα της ψυχικής υγείας, αλλά και σε κάθε ενδιαφερόμενο.
Παράλληλα, λειτουργεί ομάδες μελέτης της ψυχαναλυτικής θεωρίας και πράξης, καθώς και ομάδες τετραετούς φοίτησης για τη συστηματική διδασκαλία της φροϋδικής και λακανικής θεωρίας με αναφορά στην κλινική πρακτική, ώστε η κατάλληλη προετοιμασία και εκπαίδευση, σε συνδυασμό με την προσωπική ανάλυση, να επιτρέψει στην ανάδειξη νέων ψυχαναλυτών.

Φροϋδική Εταιρία Βορείου Ελλάδος,
Πρασακάκη 3, 54622 Θεσσαλονίκη