Προκήρυξη για την εισαγωγή φοιτητών στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο «Εφαρμογές στη Βιολογία» του Τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ

Το Τμήμα Βιολογίας του ΑΠΘ ανακοινώνει τη διαδικασία επιλογής μεταπτυχιακών φοιτητών για το
ακαδημαϊκό έτος 2024-2025, στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) το οποίο οδηγεί στην
απόκτηση Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) με τίτλο «Εφαρμογές στη Βιολογία» στις
εξής κατευθύνσεις:

1. Εφαρμογές της Γενετικής και Βιοδιαγνωστική
  2. Βιοτεχνολογία-Μοριακός και Μικροβιολογικός Έλεγχος Προϊόντων και Τροφίμων
    Η χρονική διάρκεια για την απονομή του Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) είναι τρία (3) εξάμηνα. Περιλαμβάνει υποχρεωτική παρακολούθηση διαλέξεων, εκπόνηση και παρουσίαση εργασιών, εργαστηριακή άσκηση ή άσκηση πεδίου και συμμετοχή σε εκπαιδευτικές εκδρομές ανάλογα με την κατεύθυνση. Κατά τη διαδικασία εκπόνησης της μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας, οι μεταπτυχιακοί φοιτητές συνεπικουρούν στην εκπαίδευση των προπτυχιακών φοιτητών του Τμήματος με πίστωση αντίστοιχων πιστωτικών μονάδων (ECTS). Οι υποψήφιοι θα πρέπει να υποβάλλουν όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά ηλεκτρονικά στη διεύθυνση msc-app-bio@bio.auth.gr από την ημέρα της προκήρυξης έως και 30-6-2024.