ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ “ΚΛΙΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΓΕΩΡΓΙΑ” ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΚΟΝΤΟ

Ξεκίνησαν σήμερα, Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου 2008, οι εργασίες του συνεδρίου με θέμα: «Κλιματικές Αλλαγές και Γεωργία» που πραγματοποιείται υπό την αιγίδα της Γεωπονικής Σχολής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και συνδιοργανώνεται από την HELEXPO Α.Ε. και το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, στις 8 και 9 Φεβρουαρίου 2008.

Την έναρξη των εργασιών του Συνεδρίου κήρυξε ο Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Αλέξανδρος Κοντός. Χαιρετισμό απεύθυναν ο Πρύτανης του Α.Π.Θ., Καθηγητής Αναστάσιος Μάνθος, ο Πρόεδρος της HELEXPO Αριστοτέλης Θωμόπουλος, η Πρόεδρος της Γεωπονικής Σχολής του Α.Π.Θ., Καθηγήτρια Δήμητρα Προφήτου-Αθανασιάδου, ο Αντιπρόεδρος της Γεωπονικής Σχολής του Α.Π.Θ., Νικόλαος Μισοπολινός και ο Γενικός Γραμματέας του ΥΜΑΘ, Καθηγητής Λουκάς Ανανίκας.