Εορτασμός 80 χρόνων από την ίδρυση της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ: Συνέδριο για την εμπορία ανθρώπων και τη σύγχρονη δουλεία

Με αφορμή τη συμπλήρωση 80 χρόνων από την ίδρυσή της, η Θεολογική Σχολή του ΑΠΘ διοργανώνει, σε συνεργασία με την Αρχιεπισκοπή Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας, Συνέδριο, με θέμα «Θεραπεύοντας την Ανθρωπότητα. Προσπάθειες ενάντια στην εμπορία ανθρώπων και τη σύγχρονη δουλεία», την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2023 και ώρες 9:30 – 16:30, στο Αμφιθέατρο Γ’ της Θεολογικής Σχολής.

Στο Συνέδριο θα απευθύνει χαιρετισμό ο Πρύτανης του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Καθηγητής Νικόλαος Γ. Παπαϊωάννου. Στις εργασίες του Συνεδρίου θα συμμετάσχουν ειδικοί, ακαδημαϊκοί, ακτιβιστές, θρησκευτικοί ηγέτες κ.ά., προκειμένου να συζητήσουν και να ενημερώσουν το ευρύ κοινό σχετικά με την εμπορία ανθρώπων και τη σύγχρονη δουλεία.

Σύμφωνα με τους διοργανωτές, το εγχείρημα αυτό, στο οποίο θα συμμετάσχει με την ευλογία του Παναγιωτάτου Οικουμενικού Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίου ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας κ.κ. Νικήτας, αποτελεί συνέχεια της δεδηλωμένης δέσμευσης του Οικουμενικού Πατριαρχείου να μάθει, να δράσει και να μαρτυρήσει για τον στόχο της εξάλειψης των αλληλένδετων ορατών και αόρατων μορφών υποδούλωσης, που επηρεάζουν πάνω από 46 εκατομμύρια ανθρώπους παγκοσμίως.

Οι εορταστικές εκδηλώσεις για τη συμπλήρωση 80 χρόνων από την ίδρυση της Θεολογικής Σχολής θα ολοκληρωθούν στις 30 Μαρτίου 2023.

Οι εργασίες του Συνεδρίου θα μεταδοθούν ζωντανά από την επίσημη σελίδα στο YouTube της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ: https://www.youtube.com/@user-rc7jh3fl2k/featured