Το «Ευρωπαϊκό Σήμα Γλωσσών 2021-2022» απονεμήθηκε στο Σχολείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας του ΑΠΘ για τις καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας και εκμάθησης γλωσσών

Το «Ευρωπαϊκό Σήμα Γλωσσών 2021-2022» απονεμήθηκε στο Σχολείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας του ΑΠΘ, για την υλοποίηση του σχεδίου «Νέα χωρίς σύνορα/Kόσμος Eν Tάξει».

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών, ως Εθνική Μονάδα Συντονισμού του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ για τους τομείς της Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, ύστερα από την αξιολόγηση καινοτόμων προγραμμάτων διδασκαλίας και εκμάθησης ξένων γλωσσών που υλοποιήθηκαν στην Ελλάδα, απέδωσε τον βαθμό 59 (με άριστα το 60) στο σχέδιο που υλοποιείται στο Σχολείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας του ΑΠΘ.

Η Δράση «Ευρωπαϊκό Σήμα Γλωσσών» (European Language Label) αποτελεί μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στον τομέα της πολυγλωσσίας, η οποία αποσκοπεί στην ανάδειξη καινοτόμων μεθόδων διδασκαλίας και εκμάθησης γλωσσών, με απώτερο στόχο τη συνολική αναβάθμιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας στον τομέα των γλωσσών σε ολόκληρη την Ευρώπη.

Το Ευρωπαϊκό Σήμα Γλωσσών είναι μία διάκριση που απονέμεται σε φορείς και μεμονωμένα άτομα που επιτυγχάνουν να αναπτύξουν εργαλεία και να εφαρμόσουν μεθόδους διδασκαλίας που μπορούν να αποτελέσουν καλές πρακτικές και να υιοθετηθούν σε γλωσσικά περιβάλλοντα διαφορετικά από αυτά που αναπτύχθηκαν.

Η διάκριση αναδεικνύει, για άλλη μία φορά, τις καλές πρακτικές διδασκαλίας και εκμάθησης που υλοποιούνται στο Σχολείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας του ΑΠΘ και τη σημαντική συμβολή του στην προώθηση της γλωσσομάθειας και της πολυγλωσσίας. Πρόκειται για το δεύτερο Ευρωπαϊκό Σήμα Γλωσσών που λαμβάνει το Σχολείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας του ΑΠΘ, καθώς το 2016 είχε λάβει βραβείο και έπαινο στον ίδιο διαγωνισμό.

Το Σχολείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας του ΑΠΘ

Το Σχολείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας του ΑΠΘ προσφέρει μαθήματα νέας ελληνικής γλώσσας σε αλλοδαπούς και ομογενείς από το 1970 και λειτουργεί υπό την εποπτεία της Φιλοσοφικής Σχολής. Επιπλέον, προσφέρει μαθήματα για ειδικούς σκοπούς, καθώς και σεμινάρια επιμόρφωσης εκπαιδευτικών. Συμμετέχει σε ερευνητικά προγράμματα και εκπαιδευτικά προγράμματα συνεργασίας με φορείς του εσωτερικού και του εξωτερικού. Διοργανώνει εξετάσεις για την απόκτηση του πιστοποιητικού επάρκειας στην ελληνική γλώσσα, απαραίτητο δικαιολογητικό για την εισαγωγή των αλλοδαπών στην ανώτατη εκπαίδευση.

Το Σχολείο δεν εξαντλεί τον ρόλο του στη διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας αλλά δίνει έμφαση και σε διάφορες δραστηριότητες και πολιτιστικές εκδηλώσεις. Φιλοξενεί εκατοντάδες σπουδαστές απ’ όλο τον κόσμο, δημιουργώντας έτσι ένα χώρο πολυπολιτισμικής συνύπαρξης.