Διεθνής Ημερίδα: “Εικαστικές Τέχνες και Αειφορία στην Εκπαίδευση”.

Τρίτη, 5 Απριλίου 2022, 13:30-20:00, Κτίριο ΚΕΔΕΑ, ΑΠΘ, Αμφιθεάτρο Ι

Tο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης (ΠΤΔΕ) του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) και το Εργαστήριο Παιδαγωγικών Ερευνών & Εφαρμογών στην Εκπαίδευση (EΠΕρΕφΕ) σάς προσκαλεί να συμμετέχετε στη Διεθνή Ημερίδα παρουσίασης των καλλιτεχνικών πεπραγμένων και των ερευνητικών αποτελεσμάτων που εξήχθησαν στο Ευρωπαϊκό Ερευνητικό Πρόγραμμα «Visual art education in new times: Connecting Art with REal life issues (CARE)» (Erasmus+, Key Action 2) (http://care.frederick.ac.cy/).

Σκοπός του Προγράμματος CARE είναι να αναδειχθεί η διασύνδεση της Εικαστικής Παιδείας και της Εκπαίδευσης για την Αειφορία μέσα από τις τέχνες και τα πολιτισμικά αγαθά. Η σχέση μεταξύ βιωσιμότητας και τέχνης πηγαίνει πίσω αρκετούς αιώνες, είτε μέσω του περιεχόμενου του έργου τέχνης είτε μέσω της τεχνικής και της ορθολογιστικής αξιοποίησης των υλικών. Οι περισσότεροι από τους στόχους και τους βασικούς πυλώνες για την αειφόρο ανάπτυξη, όπως απαριθμούνται από την UNESCO, αποτελούν σημείο αναφοράς στο έργο καλλιτεχνών διεθνώς. Οι σύγχρονες καλλιτεχνικές πρακτικές τείνουν να επικεντρώνονται πιο ρητά στα άκρως επίκαιρα ανησυχητικά, και ενισχυμένα και λόγω της πανδημίας ζητήματα που σχετίζονται με  τα ανθρώπινα δικαιώματα και την κοινωνική δικαιοσύνη, την κατανόηση και αποδοχή της διαφορετικότητας του κάθε ανθρώπου, το περιβάλλον, τις οικολογικές ανησυχίες και τον πολιτισμό. Η Ημερίδα στοχεύει στην ευαισθητοποίηση του κοινού και στην ενδυνάμωση της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας, προκαλώντας τον κριτικό αναστοχασμό για τον ρόλο της τέχνης στον κοινωνικό χώρο.

Η ημερίδα είναι ανοιχτή στο κοινό και θα διεξαχθεί με φυσική παρουσία, σύμφωνα με τα υγειονομικά πρωτόκολλα προστασίας για την Covid-19. Η εκδήλωση θα μεταδίδεται και διαδικτυακά μέσω LiveStreaming.
Γλώσσα διεξαγωγής είναι η ελληνική με ταυτόχρονη διερμηνεία στην αγγλική. Η εγγραφή στο Αμφιθέατρο γίνεται από τον σύνδεσμο: https://www.eventbrite.com/e/303323196847?aff=ebdssbcitybrowse

Θα χαρούμε να σας δούμε από κοντά
Η Επιστημονικά Υπεύθυνη
Δρ. Μάρθα Ιωαννίδου